head
curriculum co je nového kontakt

V nejbližší době chystám:
  • Přednáška o Mayích a mayské kultuře v Městské knihovně Varnsdorf (3.4.2014, 18:00).
  • Nadále probíhá semestrální seminář o Carlosovi Castanedovi na katedře religionistiky HTF UK (LS 2013/2014).
  • 29. března se bude vysílat pořad ČRo Leonardo Plus "Taje hadího života", kam jsem přispěla pár slovy o mytických opeřených hadech v Mezoamerice. 
  • Během zimního semestru 2014/2015 se bude opakovat moje šestidílná přednáška pro veřejnost v rámci Večerní akademie religionistiky HTF UK. Zajímají-li Vás bohové a rituály Aztéků a Mayů, jste srdečně zváni.
  • V nakladatelství Academia právě vyšla kniha Temná tajemství Mayů z pera česko-amerického výzkumníka a dobrodruha Stanislava Chládka, kterou jsem přeložila z angličtiny. Určitě nepřehlédněte, je to výtečný a v Česku zcela ojedinělý text (včetně bohatého a původního fotografického materiálu).
Již proběhlo:

Během zimy 2013/14 jsem měla čtyři populárně vzdělávací přednášky v úžasném intelektuálním prostředí Antikvariátu Jihlava, a to na téma mayského klasického kolapsu, mayského kalendáře, aztéckých lidských obětí a Indiánů versus Atlantidy. Zároveň jsem vystoupila v rámci akce Café Nobel univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem na hvězdárně v Teplicích, a to s tématem "Mayské pyramidy: kult jeskyní a hor." 

V únoru 2014 jsem v pořadu Studio Leonardo stanice ČRo Plus vyprávěla o Mayích, jejich kultuře a náboženství. Záznam pořadu si lze pustit na této stránce.

V zimě 2014/2013 vyšly dvě knihy, v nichž se nachází můj text, a to Millennialism: Expecting the End of the World in the Past and Present (2013), kam jsem př
ispěla článkem o Carlu Callemanovi a jeho proroctvích, a sborník Apokalypsa nebo Transformace?: Mileniální koncepce v minulosti i současnosti (2014), kde se nachází má studie o roli technologie v současném milenialismu. Editorem obou sborníků je doc. Zdeněk Vojtíšek. V září 2014 pak vyšel v religionistickém časopise Dingir můj článek o Paulu Coelhovi se zvláštním ohledem na roli andělů a démonů v jeho díle.

Koncem listopadu 2013 vyšel třetí sborník Game Industry, kde se nachází text o ženách v počítačových hrách: jedná se o papírovou verzi prezentace, kterou jsem měla v r. 2012 na Game Developers' Session Praha. Zřejmě v návaznosti na něj se mnou udělaly Lidové noviny rozhovor, který vyšel 15.11.2013 v magazínu Pátek.

V zimním semestru 2013/2014 jsem přednášela
pro veřejnost cyklus "Bohové a rituály Aztéků a Mayů" v rámci Večerní akademie religionistiky HTF UK (viz též stránky akce na Facebooku) - přednáška se bude opakovat v zimním semestru 2014/2015. Během zimních měsíců jsem rovněž v přednášela v Jihlavě čtyřdílný cyklus o Mayích a Mezoamerice.

V srpnu 2013 jsem vyprávěla pro pořad Planetárium Českého rozhlasu o ničení a vykrádání mayských památek, zvláště o tragickém rozboření pyramidy v nalezišti Noh Mul. Záznam pořadu si lze poslechnout zde. Krátce poté jsem v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem přednášela o předkolumbovském náboženství starých Mayů.

Na podzim 2012 jsem na konferenci Game developer's session v Praze přednesla příspěvek "Ženy v počítačových hrách", který kriticky shrnuje feministické analýzy počítačových her a jejich slabé i silné stránky: příspěvek vyjde v tištěné podobě v r. 2013 v rámci sborníku Game industry (záznam přednášky lze shlédnout zde). Na jaře 2013 jsem přednášela cyklus "Počítačové hry očima společenských věd" v rámci intenzivního kurzu pro gamedesignéry Game industry academy v Praze.

Na podzim 2012 jsem přednášela na téma "Hvězdy, čas a staří Mayové" v brněnské hvězdárně na Kraví hoře, záznam přednášky si lze poslechnout zde. Na přibližně stejné téma jsem pronesla příspěvek na astrologické konferenci Eukarpia v dubnu 2013. Astrologická revue Konstelace pak publikovala upravenou a aktualizovanou verzi mého starého textu Literatura starých Mayů.

V zimě 2012 jsem na téma "fenomén 2012" vedla dvě diskuse v Lounech (v Městské knihovně) a v Liberci (v kavárně Ateliér) a byla jsem jedním z hostů debatního večera v pražské kavárně Potrvá. Barvitou tečkou za mým působením na toto téma bylo hostování v Show Jana Krause, která se vysílala právě 21. prosince (záznam lze dohledat na stránkách pořadu). V lednu 2013 jsem pak pronesla poslední přednášku o konci světa pro pražské Unitáře. Reakce lidí i hlavních postav fenoménu na to, co se pak na inkriminované datum stalo či nestalo, jsem shrnula v článku v lednovém čísle časopisu Dingir. 

V zimním semestru 2012/2013 jsem vedla seminář o "fenoménu 2012" na HTF UK v Praze, na stejné téma jsem také přednášela v rámci Večerní akademie religionistiky. V rámci podzimní konference Millenialism: Expecting the End of the World in Past and Present na HTF UK jsem přednesla příspěvek o Carlu Callemanovi, tiskem pak vyšel ve stejnojmenném sborníku pod jménem "The End of the Wave: The before and after of Carl Calleman's prophecies".

V lednu 2012 jsem se účastnila výjezdního interdisciplinárního semináře v Nečtinech s tématem "Nový světový (ne)řád: Hledání nové rovnováhy světa", který pořádá ZČU v Plzni. Mou přednášku si lze poslechnout tady. V únoru jsem byla spolu s Dr. Vondrákem hostem v pořadu Paralely na Radiu Česko - záznam si lze poslechnout zde.

V prosinci vyšla v nakl. Malvern moje kniha 2012: Mayský kalendář, transformace vědomí, dva světy a rovnováha. O ní i o Mayích obecně jsem pak 8. ledna. mluvila v dopoledním nedělním vysílání Radiožurnálu.
28. prosince 2011 jsem pak byla hostem na ČT 1 v pořadu Sama doma. Archiv vysílání najdete zde, chat zase tady.

V ZS 2011/2012 se na Ústavu filosofie a religionistiky FF UK konal seminář s názvem 2012. 8. prosince jsem  na stejné téma přednášela v Science café v Ústí nad Labem. 20. listopadu jsem pak na GDS 2011 povídala na téma "náboženství a počítačové hry." Deníky Bohemia se mnou udělaly v prosinci rozhovor, online ho najdete tady.

V říjnu 2011 vydalo nakl. Grada můj překlad knihy Západní esoterické tradice. V prosincovém čísle Živé historie najdete sérii mých článků o mayské astronomii a kalendáři i o konci světa 2012, v zářijovém zase můj článek "Nejkrvavější obřady: Obětní rituály starých Aztéků." V červnu se mnou časopis Čilichili otiskl rozhovor. 

V dubnu 2011 vyšel v Živé historii můj text o mezoamerických kodexech. Na webu Českého rozhlasu pak můžete najít online archiv víkendové přílohy stanice Vltava z 26. února, kde jsem povídala o Mayích, new age a konci světa v roce 2012. Stejně tak můžete online shlédnout moje vystoupení v Televizní akademii ČT a poslechnout si rozhovor s doc. Křížovou a se mnou o Krvavých rituálech v pořadu ČRo Planetárium.
V prvním letošním čísle časopisu Dingir se pak nacházejí dva moje články týkající roku 2012, překlad jednoho z nich vyšel ve slovenském časopise Rozmer.

nakladatelství XYZ vyšla v únoru 2011 kniha Krvavé rituály Střední a Jižní Ameriky, na které jsem pracovala s Dr. Sylvií Květinovou a doc. Markétou Křížovou. Recenze můžete najít např. tady a tady.

b b b
poslední aktualizace 26.3.2014